До уваги суб'єктів подання інформації! Постанови та ухвали слід надсилати на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. тел.для зв'язку: 0-800-213-103, 095-434-65-45, 068-489-86-58
   

Забезпечення права на заробітну плату

Деталі

На жаль, майже щоденно можна почути про порушення трудових прав. Найчастіше вони полягають у невиплаті належної заробітної плати або у виплаті нижчої винагороди . Отже, як діяти у разі порушення  права на заробітну плату?? #ЯМП

 

 

Чим регулюється право на заробітну плату ?

- ч. 4 і 6 ст. 43 Конституції України

- ч. 1 ст. 2 Кодексу законів України про працю (КЗпП)

- ст.21 І 22 Закону України « Про оплату праці»

- інші норми

Як захистити порушене право на отримання заробітної плати :

  1. Отримати безкоштовну юридичну консультацію, звернувшись до бюро правової допомоги ( БПД) або інших провайдерів правової допомоги
  2. Звернутися до роботодавця із заявою про виплату заробітної плати, а також про компенсування втрати її частини у зв’язку з порушенням строків її виплати відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги.
  3. Звернутися із заявою до комісії по трудових спорах ( у разі її наявності)

Рішення комісії має силу виконавчого листа.

У разі незгоди, рішення комісії можна оскаржувати до суду.

4.Здійснювати захист в адміністративному порядку шляхом подання скарги щодо невиплати заробітної плати до місцевих управлінь охорони праці, до райдержадміністрації, управлінь пенсійного фонду та соціального захисту населення.

5. Звернутися до суду в порядку :

- наказного провадження ( вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати)

Заява подається до суду за місцем розташування підприємства або за місцем реєстрації позивача, без обмеження строку.

За результатами розгляду заяви суд видає судовий наказ.

-  позовного провадження ( якщо наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та /або права на її отримання)

За подання позовів про стягнення заробітної плати позивач не сплачує судовий збір.

До позовної заяви мають бути додані документи, що підтверджують факт перебування у трудових відносинах з роботодавцем ( трудовий договір, трудова книжка тощо)

Відповідальність роботодавця за невиплату заробітної плати :


- Адміністративна ( ст. 41 КУпАА) – штраф у розмірі від тридцяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

- Кримінальна ( ст. 175 ККУ) –

- штраф у розмірі від ста до трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян

-  позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років

-  виправні роботи

-  позбавлення волі на строк до двох років , з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3- х років.

При відмові виплатити заробітну плату або інші виплати, працівнику слід звернутися до прокуратури із заявою про невиплату заробітної плати та притягнення винних осіб до відповідальності. Склад злочину , передбаченого ст. 175 ККУ, має місце лише у разі зазначеної невиплати більше ніж за один місяць.

За безоплатною правовою допомогою, юридичними консультаціями та роз'ясненнями законодавства звертайтесь до установ системи безоплатної правової допомоги:

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях - м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 77, 8-й поверх, тел. (061) 224-44-50, офіційний сайт: zaporizhya.legalaid.gov.ua, ел.адреса:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Маріупольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги - м. Маріуполь, пр. Нахімова 82, тел : (0629)474-695, (050) 951-28-81, електронна адреса:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. .ua 

Краматорський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги - м. Краматорськ, вул. Академічна, буд.20, телефони: 099-266-91-62, електронна пошта:   Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.


   

logo-ukr

   
   
   
   

1pracia

   

ATO

   

Advocats

   

Digest banner

   

DNA 219x116

   

skayp

   

Skype image

   

Координаційний центр у соцмережах  

    facebook     g     you tube2

   
   
   
© 2014 Запорізький обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua