До уваги суб'єктів подання інформації! Постанови та ухвали слід надсилати на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. тел.для зв'язку: 0-800-213-103, 095-434-65-45, 068-489-86-58
   

В’язниця не зробить дітей, в яких проблеми з законом, – кращими

Деталі

208560За невтішною статистикою щодня підлітки в Україні скоюють понад 100 злочинів, у тому числі 2-3 розбійних напади, 8 пограбувань, близько 70 крадіжок особистого і державного майна. А є ще й тяжкі... В свою чергу ЮНІСЕФ стверджують, що діти, які мають проблеми з законом, не народжуються злодіями, а ув’язнення – не є вирішення проблеми ні для суспільства, ні для самих дітей.       Діти у конфлікті з законом мають право на спеціальні підходи, відповідно до їхнього віку. І тому з кінця лютого 2019 року в Україні на базі системи надання безоплатної правової допомоги відбувся запуск пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» у шести регіонах, серед яких є й Донеччина.

        Суть проекту полягає ось у наступному. До регіональну центру з надання БВПД з прокуратури надходить заява про участь у програмі. На цій підставі центр видає відповідне доручення адвокату, який виступає у ролі посередника. У приміщенні РЦ відбуваються зустрічі між посередником та сторонами – підозрюваним, його законними представниками та потерпілою стороною.

18.04.2019       Медіація починається з того, що сторони мають можливість почути одне одного. Це потрібно для того, щоб підліток усвідомив, свою помилку та її наслідки й для потерпілої особи. Медіатор допомагає налагодити діалог та укласти угоду, яка б задовольнила обидві сторони.

       З неповнолітніми також працюють психологи. Важлива частина угоди про застосування програми – додаткові заходи, які допоможуть неповнолітньому будувати соціальні зв’язки, знайти нове захоплення та змінити свою поведінку. Адже, як зауважують представники ЮНІСЕФ в Україні, якщо дітей, які мають проблеми з законом підтримувати індивідуально, їхня реінтеграція у суспільство і попередження повторних порушень будуть більш успішними.

       Так, аби обговорити особливості порядку кримінального провадження щодо неповнолітніх та застосування примусових заходів виховного характеру для осіб, які не досягли віку кримінальної відповідальності, перші позитивні результати впровадження пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину», проблемні питання, які виникають при його реалізації, прокуратурою Донецької області спільно з Регіональним центром було проведено семінар для ювенальних прокурорів.

       - З 2018 року діти, в тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, - зазначив Павло Наливайко на початку заходу.

       Директор РЦ роз’яснив, слухачам, що це означає:

       - Дитина може отримати правову консультацію чи роз’яснення у місцевих центрах та бюро правової допомоги, а за потреби їй буде призначений адвокат чи юрист для представлення інтересів у суді, послуги якого відшкодує держава.18.04.2019.1

       Павло Наливайко покроково зупинився на кожній стадії реалізації пілотного проекту. Зокрема, звернув увагу прокурорів на те, що програма відновлення може бути застосована лише у разі:

  • наявності потерпілої сторони – фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • вчинення неповнолітнім вперше злочину невеликої або середньої тяжкості (далі – неповнолітній);
  • визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;
  • згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у програмі.

        Особливу увагу слухачів було приділено взаємодії Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та органів прокуратури, адже саме прокурор інформує сторони відповідного кримінального провадження про можливість участі у програмі та, за згодою сторін, направляє інформацію в Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

       З початку реалізації пілотного проекту від органів прокуратури до Регіонального центру надійшло шість заяв про участь у пілотному проекті. За чотирма провадженнями проведена медіація в результаті якої, сторони примирились та уклали Угоди про застосування Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину. Наразі триває моніторинг виконання умов угод. 

       На семінарі була присутня адвокат-медіатор, яка виступає у ролі посередника в Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину. Оксана Константинова розповіла про першу у Донецькій області медіацію, успіхи та вдалі результати, і окремо зупинилася на проблемних моментах, з якими стикнулась під час реалізації пілотного проекту.  Так в зазначеному  випадку сторони дійшли згоди, що підозрюваний неповнолітній буде двічі на тиждень допомагати потерпілій поратись по господарству, а потерпіла, у свою чергу, буде проводити профілактичні бесіди з хлопцем, щоб запобігти повторним правопорушенням. Зокрема, медіатор відзначила важливість інформування сторін–учасників, про умови та результати (юридичні наслідки) участі у програмі. 

       У заході також прийняла участь заступник директора Регіонального центру Оксана Савицька, яка є координатором пілотного проекту Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину.

За безоплатною правовою допомогою, юридичними консультаціями та роз’ясненнями законодавства звертайтеся до центрів з надання безоплатної правової допомоги.

Адреси та телефони центрів з надання БВПД та бюро правової допомоги можна дізнатися зателефонувавши на Всеукраїнську гарячу лінію правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України).

        

   

logo-ukr

   
   
   
   

1pracia

   

ATO

   

Advocats

   

Digest banner

   

DNA 219x116

   

skayp

   

Skype image

   

Координаційний центр у соцмережах  

    facebook     g     you tube2

   
   
   
© 2014 Запорізький обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua