До уваги суб'єктів подання інформації! Постанови та ухвали слід надсилати на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. тел.для зв'язку: 0-800-213-103, 095-434-65-45, 068-489-86-58
   

Військовослужбовцям

Деталі

Типове питання, з яким звертаються громадяни до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Право військовослужбовців на пільги, які стосуються відсотків і штрафів за кредитом.

Зразок правової консультації/спосіб вирішення спору в судовому або позасудовому порядку

Нижче наведені нормативно-правові акти, які регулюють  питання переносу строків оплати основного боргу за кредитом та не застосування штрафних санкцій на період проходження військової служби :

- Закон України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»

-ст. 244 Цивільного кодексу України

-Цивільно-процесуальний кодекс України

-Закон України «Про звернення громадян»

-Закон України «Про захист прав споживачів» 

-Закон України «Про судовий збір»

-лист НБУ  від 08.05.2014р. №18-112/22289 «Щодо необхідності вжиття заходів із захисту фінансових інтересів військовослужбовців у зв’язку з обслуговуванням кредитів»

Згідно із ст. 14 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці з початку і до закінчення особливого періоду, а також військовозобов’язаних, які призвані під час мобілізації на військову службу, з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду звільнено від нарахування:
– штрафних санкцій, пені за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності;
– штрафних санкцій, пені перед банками по кредитах, іпотеках тощо;
– процентів за користування кредитом.

Для цілей застосування цієї пільги до поняття «військовослужбовець» відносяться військовослужбовці Збройних Сил України,  інших утворених відповідно  до законів України військових   формувань   та правоохоронних   органів   спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби  спеціального  зв’язку та захисту  інформації України, а саме військовослужбовці:

Збройних сил України,  Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Військової служби правопорядку у ЗСУ, Військової прокуратури, Служби зовнішньої розвідки України, Державної служби спеціального зв’язку і захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту,  Територіальної оборони ЗСУ.

    Таким чином, всі військовослужбовці мають право на відміну штрафних санкцій, які були нараховані та/ або сплачені по кредитам в банках України, починаючи з 18.03.2014р. і до дати, що буде визначена в майбутньому та на припинення нарахування штрафних санкцій та відсотків за кредитами на цей період. 

    Закон України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не вимагає від банків обов’язкової реструктуризації (зміни строку кредитування, перенесення строків сплати траншів) кредитів учасників АТО.  Але, у своєму листі від 08.05.2014р. №18-112/22289 «Щодо необхідності вжиття заходів із захисту фінансових інтересів військовослужбовців у зв’язку з обслуговуванням кредитів» Національний банк України рекомендує комерційним банкам максимально сприяти учасникам АТО у мінімізації негативних наслідків через складнощі з погашенням кредитів. Виходячи з наведеного, зазначені вище особи можуть в індивідуальному порядку домовитись із банком про кредитні канікули.

Кредитні канікули – відстрочка сплати тіла кредиту на попередньо узгоджений з кредитною установою (банком) строк. Після закінчення зазначеного строку сплата тіла кредиту має бути поновлена.

 

ДІЇ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ, ЯКИЙ МАЄ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ ПО КРЕДИТУ/КРЕДИТАХ:

1.Звернутись до банку особисто, через представника або поштою (рекомендуємо відправляти лист з описом вкладення та повідомленням про вручення) з вимогою провести звірку зобов’язань та отримати довідку із сумою залишку заборгованості по тілу кредиту, а також процентах, комісіях, штрафах тощо.

2. Звернутись до банку із заявою про звільнення від сплати процентів, комісій, штрафів по кредиту та про надання кредитних канікул, а також про звільнення від сплати страхових платежів, якщо такі передбачені кредитним договором. До заяви додати  копії документів, що підтверджують пільговий статус. Для військовослужбовців це будуть документи, які засвідчують їх належність до вказаних вище підрозділів. Статус мобілізованої особи  підтверджується одним з наступних документів:

-військовим квитком з відмітками про призов/мобілізацію та їх дату,

-довідкою про призов військовозобов’язаного на військову службу, виданою військовим комісаріатом або військовою частиною, із зазначенням дати мобілізації, підписаною начальником (командиром) та скріпленою печаткою,

-випискою з наказу про зарахування до списків особового складу військової частини (для резервістів), із зазначенням дати мобілізації, підписаною начальником (командиром) та скріпленою печаткою.

    Оскільки процес врегулювання кредитної справи може затягнутись, є сенс зробити нотаріально засвідчену довіреність на іншу особу для представництва інтересів позичальника. В разі, якщо неможливо звернутись до банку та відстежити вирішення питання особисто або через представника, у зверненні до банку доцільно викласти прохання повідомити про задоволення клопотання в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян». Відповідь має бути надана протягом 30 днів (максимальний строк) з дня отримання звернення.

3. У разі незадоволення банком зазначених у заяві вимог – звернутись до голови правління банку з клопотанням, у якому навести відомості про попереднє листування з банком .

В разі, якщо клопотання незадоволено –письмово повідомити про таке порушення Національний банк України. Національний банк реагує швидко, регулярно збирає узагальнену інформацію щодо кредитів військовослужбовців та мобілізованих та надішле запит до банку-порушника. Зазвичай де дозволяє швидко вирішити питання.

4. У разі незадоволення або часткового незадоволення банком зазначених у заяві вимог – звернутись до суду з позовом до банку. У якості заходів забезпечення позову просити суд тимчасово припинити нарахування платежів за кредитним договором.

До позовної заяви необхідно долучити: копії позовної заяви та документів, доданих до неї (2 шт.); копію договору споживчого кредиту.

Підсудність спорів з банком: відповідно до частини 5 статті 110 ЦПК України, позови про захист прав споживачів можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування споживача або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.

Судовий збір: згідно пункту 3 статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів», споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов’язані з порушенням їх прав. 

   
   
   
   

1pracia

   

ATO

   

Advocats

   

Digest banner

   

DNA 219x116

   

Skype image

   

Координаційний центр у соцмережах  

    facebook     g     you tube2

   
   
   
© 2014 Запорізький обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua