До уваги суб'єктів подання інформації! Постанови та ухвали слід надсилати на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. тел.для зв'язку: 0-800-213-103, 095-434-65-45, 068-489-86-58
   

Цивільне право

Деталі

Цивільне право

Типове питання, з яким звертаються громадяни до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
Типове питання. Цивільне. Стягнення коштів за договором позики
Зразок правової консультації/спосіб вирішення спору в судовому або позасудовому порядку
 
-          Цивільний кодекс України;
 
-          Цивільний процесуальний кодекс України;
 
-          Податковий кодекс України;
 
-          Закону України «Про нотаріат».
 
     Договір позики укладається як в усній так, і в письмовій формі. В Цивільному кодексі України зазначено, що договір позики укладається в письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, – незалежно від суми (ч.1 ст. 1047 ЦК України).
 
 Згідно ч. 5 Підрозділу 1 Перехідних положень Податкового кодексу України, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного рок.  01.01.2016 року набули чинності зміни до підпункту 169.1.1. Податкового Кодексу і тепер податкова соціальна пільга надається в розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, – для будь-якого платника податку (до 01.01.2016 року цей же розмір встановлювався згідно ч.1 РОЗДІЛУ XIX. Заключні положення Податкового Кодексу).
 
  Цивільний кодекс України не вимагає нотаріального посвідчення договору позики, проте, за домовленістю сторін чи на вимогу однієї з сторін, договір може бути нотаріально посвідчений. Але в цьому випадку при посвідченні договору необхідна нотаріальна згода другого з подружжя на позику грошових коштів, а також в державній нотаріальній конторі сплачується державне мито у розмірі, визначеному Декрет Кабінету Міністрів України вiд 21.01.1993 р. «Про державне мито». У разі посвідченні договору приватним нотаріусом, справляється плата, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою (стаття 31 Закону України «Про нотаріат»).
 
   За нотаріально посвідченим договором позики, в разі неповернення боргу, позикодавець може звернутися до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису про стягнення заборгованості. Після одержання виконавчого напису необхідно звертаєтися до Державної виконавчої служби.
 
   Виконавчий напис, за яким стягувачем або боржником є громадянин, може бути пред’явлено до примусового виконання протягом трьох років, а з усіх інших вимог – протягом одного року з моменту вчинення виконавчого напису, якщо чинним законодавством України не встановлено інших строків.
 
   У випадку смерті боржника Ви маєте право протягом шести місяців від дня, коли Ви дізналися про відкриття спадщини, пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо ж позикодавець  не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги погашення боргу.
 
  Якщо нотаріально посвідчений договір позики відсутній, а є лише розписка і строк погашення заборгованості сплив, то, в такому разі, необхідно звернутися до суду з відповідною позовною заявою. У разі звернення до суду можна порекомендувати відразу ж після подачі позову звернутися із заявою про забезпечення позову шляхом накладення арешту на майно боржника (але в заяві потрібно чітко вказати, на яке саме майно повинен бути накладений арешт). Майно, на яке може бути накладено арешт «виявляється» шляхом направлення офіційних запитів до органів БТІ, ДАІ тощо.
 
  Коли рішення судом буде винесено та набрало чинності необхідно звернутися до суду з заявою про видачу виконавчого листа, з яким потрібно звернутись до Державної виконавчої служби.
 
   
   
   
   

1pracia

   

ATO

   

Advocats

   

Digest banner

   

DNA 219x116

   

Skype image

   

Координаційний центр у соцмережах  

    facebook     g     you tube2

   
   
   
© 2014 Запорізький обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua