До уваги суб'єктів подання інформації! Постанови та ухвали слід надсилати на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. тел.для зв'язку: 0-800-213-103, 095-434-65-45, 068-489-86-58
   

Соціальний захист

Деталі

 

Типове питання, з яким звертаються громадяни до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Типове питання. Соціальний захист. Одноразова грошова допомога у разі інвалідності військовослужбовця, якій призваний для проходження служби.

Зразок правової консультації/спосіб вирішення спору в судовому або позасудовому порядку

Правові основи  щодо призначення та виплати грошової допомоги -Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Відповідно до ст.16 зазначеного закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

        1. У  разі  загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил  України,  інших утворених відповідно до законів України військових формувань  та  правоохоронних органів,  який перебував на кадровій військовій службі або проходив військову службу за контрактом, під час  виконання  ним  обов'язків  військової служби сім'ї загиблого (померлого),  а в разі її відсутності його батькам  та  утриманцям виплачується  одноразова  грошова допомога в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого (померлого) за останньою  посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

     2. У   разі   поранення   (контузії,  травми  або  каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання  ним  обов'язків військової  служби,  а  також  інвалідності,  що  настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три  місяці після  звільнення зі служби чи після закінчення цього строку,  але внаслідок захворювання або нещасного  випадку,  що  мали  місце  в період проходження військової служби,  залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується  одноразова  грошова  допомога  в розмірі   до  п'ятирічного  грошового  забезпечення  за  останньою посадою в порядку та на  умовах,  визначених  Кабінетом  Міністрів України.

     3. У   разі   загибелі  (смерті)  військовозобов'язаного  або резервіста,  призваного  на   навчальні   (або   перевірочні)   та спеціальні збори або для проходження служби у військовому резерві, під час виконання ним обов'язків військової служби сім'ї загиблого (померлого),  а  в  разі її відсутності його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в  розмірі  десятирічного грошового  забезпечення загиблого (померлого) виходячи з окладу за військовим званням у запасі та максимального окладу за посадою, до якої  він  був  приписаний  в  запасі,  в  порядку  та  на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

     4. У  разі  поранення  (контузії,   травми   або   каліцтва), заподіяного військовозобов'язаному або резервісту,  який призваний на навчальні (або  перевірочні)  та  спеціальні  збори,  проходить службу  у  військовому  резерві,  під час виконання ним обов'язків військової служби,  а також  інвалідності,  що  настала  в  період проходження зазначених зборів, служби у військовому резерві або не пізніше ніж через три місяці після закінчення зборів,  проходження служби  у  військовому  резерві,  але  внаслідок  захворювання або нещасного випадку,  що мали місце в період проходження цих зборів, служби   у  військовому   резерві,  залежно  від  ступеня  втрати працездатності йому виплачується  одноразова  грошова  допомога  в розмірі   до   п'ятирічного   грошового  забезпечення  на  умовах, визначених пунктом 3 цієї статті.

     5. У  разі  загибелі  (смерті)  військовослужбовця  строкової військової  служби  під  час  виконання  ним обов'язків військової служби,  сім'ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності його батькам  та  утриманцям виплачується одноразова грошова допомога у розмірі десятирічного максимального посадового  окладу  за  першим тарифним   розрядом,  передбаченим  для  військовослужбовців,  які проходять  військову  службу за контрактом, в порядку та на умовах

( 499-2008-п ), визначених Кабінетом Міністрів України.

     6. У   разі   поранення   (контузії,  травми  або  каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби під час проходження військової служби,  а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через  три місяці після звільнення зі служби,  але внаслідок захворювання або нещасного випадку,  що мали місце  в  період  проходження  служби, залежно   від  ступеня  втрати  працездатності  йому  виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, що визначається у відсотках від   загальної   суми  допомоги  на  випадок  загибелі  (смерті), встановленої пунктом 5 цієї статті.

     7. У всіх випадках розмір  одноразової  грошової  допомоги  у разі  загибелі  (смерті) військовослужбовця не повинен бути меншим від  100-кратного  розміру  прожиткового  мінімуму,  встановленого законом для працездатних осіб на час виплати цих сум.

{  Пункт  7  набирає  чинності  з 1 січня 2008 року - див. пункт 1

розділу II Закону N 328-V ( 328-16 ) від 03.11.2006 }

     8. Визначення       ступеня       втрати       працездатності військовослужбовцем,  військовозобов'язаним  або   резервістом   у період   проходження   військової   служби   (зборів),   служби  у військовому  резерві  у  кожному   випадку   ушкодження   здоров'я здійснюється    в    індивідуальному    порядку    відповідно   до законодавства.

     9. Якщо    військовослужбовці,    військовозобов'язані    або резервісти,   які  призвані  на  навчальні  (або  перевірочні)  та спеціальні збори, проходять службу у військовому резерві, та члени їх  сімей  одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги з підстав,  передбачених  цією  статтею,  та  одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати,  встановлених іншими законами,  виплата відповідних грошових сум здійснюється за однією з  підстав  за  вибором  особи,  яка  має право на отримання таких виплат.

     Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги затверджено Постановами Кабінету Міністрів № 975 від 25 грудня 2013 р. та № 499 від 28 травня 2008р.

 

Типове питання, з яким звертаються громадяни до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Типове питання. Соціальний захист. Застосування пільг при сплаті житлових послуг.

Зразок правової консультації/спосіб вирішення спору в судовому або позасудовому порядку

Нижче наведені нормативно-правові акти, які регулюють питання про застосування пільг при сплаті житлових послуг:

- ст. 12 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,

- постанова Кабінету Міністрів України від 04.06.2015р. № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї»,

- постанова Кабінету Міністрів України  від 29 січня 2003 року №117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги".

 

         Відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до осіб, які належать до учасників бойових дій, належать особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції. Таким чином, вказані особи мають право на пільги, передбачені для учасників бойових дій.

Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»  (далі за текстом – Закон) передбачено пільги для учасників бойових дій, а саме:

1) 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю);

2) 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім’ю);

3) 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального.

    Пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо , зазначені вище, надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього. Якщо в складі сім’ї є особи, які мають право на знижку плати в розмірі, меншому ніж 75 процентів, спочатку обчислюється в максимально можливому розмірі 75-процентна відповідна знижка плати.

Перелік осіб, які належать до членів сім'ї пільговика

 

До членів сім'ї пільговика, при наданні пільги з оплати житлово-комунальних послуг, належать:

-дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років);

-неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи;

-особа, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі;

-непрацездатні батьки;

-особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

 

1 Для отримання вищезазначених пільг необхідно подати пакет документів, до якого входять:

-копія посвідчення учасника бойових дій;

-копія паспорта; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;

- копія довідки про склад сім’ї;

-копії свідоцтв про народження неповнолітніх дітей пільговика.

 2 Наступний крок – це звернення до органу соціального захисту за місцем проживання для включення до Реєстру пільговиків із цим пакетом документів.

При собі слід мати оригінали зазначених документів, за необхідності отримати довідку-дозвіл про оформлення пільги за фактичним місцем проживання.

 До Реєстру пільговиків включається така інформація: загальні відомості про пільговика (прізвище, ім'я та по батькові, число, місяць, рік народження, ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, адреса місця проживання, склад сім'ї, характеристика житла), реквізити паспорта та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами він реально користується.

Зазначена інформація необхідна для  автоматизованого використання з метою контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги.

3 Після цього потрібно звернутися до постачальника/надавача відповідних послуг (міськенерго, міськгаз тощо) із заявою про оформлення пільги, пакетом документів (мати при собі оригінали), квитанціями (розрахунковими книжками) про сплату за послуги (електроенергія, газ, вода), показаннями лічильника та довідкою-дозволом про оформлення пільги за фактичним місцем проживання (за необхідності).

4 Організація – постачальник відповідних послуг приймає рішення на основі отриманих матеріалів (позначка в договорі) і вносить зміни у відповідні нарахування.

 Таким чином, учасник бойових дій і члени його сім’ї отримують гарантовані державою пільги на житлово-комунальні послуги.

   
   
   
   

1pracia

   

ATO

   

Advocats

   

Digest banner

   

DNA 219x116

   

Skype image

   

Координаційний центр у соцмережах  

    facebook     g     you tube2

   
   
   
© 2014 Запорізький обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua