До уваги суб'єктів подання інформації! Постанови та ухвали слід надсилати на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. тел.для зв'язку: 0-800-213-103, 095-434-65-45, 068-489-86-58
   

Типове питання (Земельне)

Деталі

Типове питання, з яким звертаються громадяни до Другого запорізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Типове питання. Земельне. Приватизація земельної ділянки. 

Зразок правової консультації/спосіб вирішення спору в судовому або позасудовому порядку

Якщо громадянин є власником житлового будинку, побудованого на землі, виділеній для будівництва ще в радянські часи, тоді не має значення, чи є власником будинку той, кому виділялася ділянка, або ж будинком володіє особа, яка отримала її у спадщину, внаслідок купівлі або дарування.

Громадянин, зацікавлений у приватизації землі, подає заяву до державної адміністрації або ж до сільської, селищної чи міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються прізвище, ім’я, по батькові заявника, місце його проживання, місцезнаходження земельної ділянки, її розмір, підстави перебування земельної ділянки в користуванні.

Відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України (далі ЗКУ) громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району; для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара. До заяви додаються копії паспорта громадянина та довідки про присвоєння йому індивідуального ідентифікаційного коду. Копія правовстановлюючого документа, що підтверджує право власності на житловий будинок (договору купівлі-продажу, дарування, свідоцтва про право на спадщину, зареєстровані органами БТІ). Місцева рада, до якої громадянин подав заяву про приватизацію, приймає рішення, в якому дається дозвіл на виготовлення технічної документації для отримання акта на право приватної власності на землю (далі - акт).  Громадянин, який отримав дозвіл на виготовлення технічної документації, звертається в організацію, що має ліцензію на проведення землевпорядних робіт. Далі землевпорядна організація робить кадастрову зйомку земельної ділянки, створює технічну документацію із землеустрою та цифровий обмінний XML- файл ділянки.

Відомості про ділянку вносяться  до бази Управління Держкомзему для присвоєння (визначення) кадастрового номеру. Технічна документація подається на затвердження до сільської (селищної, міської) ради або державної адміністрації, а також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури. Управління Держкомзему замовляє роздруківку державних актів, підписує їх та проводить державну реєстрацію.

 Після реєстрації державного акту громадянин його отримує і стає власником цієї земельної ділянки.

Коли ж ділянка не перебуває у користуванні, то порядок їх приватизації регламентується пп. 6-10 ст. 118 ЗКУ. Спочатку громадянин подає  клопотання  (п. 6 ст. 118 ЗКУ) до районної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються бажаний розмір і цільове призначення ділянки. До клопотання додаються 

копії паспорта заявника та довідки про присвоєння їй ідентифікаційного коду; графічні матеріали, на яких показано бажане місце розташування земельної ділянки; згода землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб). Орган, до якого подано клопотання, розглядає його в місячний строк і дає дозвіл на виготовлення проекту землеустрою або дає мотивовану відмову в його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

 

Громадянин, який отримав дозвіл, звертається в організацію, що має ліцензію на проведення землевпорядних робіт. Проект землеустрою розробляється ліцензованими організаціями у строки, що обумовлюються угодою сторін. Відповідно п. г ч.2 статті 28 Закону України «Про землеустрій», максимальний  строк складання документації  із землеустрою не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору (ціна договірна, орієнтовно 800 – 1500 грн.). Уже розроблений проект землеустрою подається до районного відділення земельних ресурсів (оригінал проекту залишається в районному відділі земельних ресурсів для зберігання, інший оригінальний проект чи завірена його копія залишається в громадянина). Висновок дається протягом 10 робочих днів (безкоштовно). Потім з проектом землеустрою та Висновком звернутися до державного кадастрового реєстратора районного відділу земельних ресурсів (через Центр надання адміністративних послуг), який занесе в базу кадастровий номер земельної ділянки та сформує Витяг про державну реєстрацію земельної ділянки (безкоштовно).

 

 Висновком, Витягом та проектом землеустрою звернутися до головного управління Держземагенства у відповідній області із заявою про затвердження проекту землеустрою та передачею земельної ділянки у власність. Заява розглядається 2 тижні (п.9 ст.118 Земельного кодексу України). Далі отримати наказ Держземагенства про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у приватну власність (безкоштовно).

 

З наказом головного управління Держземагенства у відповідній області про затвердження проекту землеустрою, з витягом про державну реєстрації земельної ділянки, з відповідними квитанціями, з паспортними даними звернутися в реєстраційну службу (за місцем знаходження земельної ділянки) для державної реєстрації нерухомого майна.

Здійснити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку (заплатити  державне мито та певну суму за витяг про державну реєстрацію права власності).

 

 

 

   
   
   
   

1pracia

   

ATO

   

Advocats

   

Digest banner

   

DNA 219x116

   

Skype image

   

Координаційний центр у соцмережах  

    facebook     g     you tube2

   
   
   
© 2014 Запорізький обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua