До уваги суб'єктів подання інформації! Постанови та ухвали слід надсилати на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. тел.для зв'язку: 0-800-213-103, 095-434-65-45, 068-489-86-58
   

Господарське право

Деталі

Типове питання, з яким звертаються громадяни до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Господарське право. Про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців

Зразок правової консультації/спосіб вирішення спору в судовому або позасудовому порядку

Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (в редакції від 30.09.2015) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб   -   підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням за місцем проживання фізичної особи - підприємця. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб — підприємців за заявницьким принципом» (в редакції від 07.07.2014 р. № 1258-VII) спрощена державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця (далі — підприємець). Так, державна реєстрація припинення підприємницької діяльності проводиться державним реєстратором не пізніше наступного робочого дня з дати отримання від підприємця реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності або судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичною особою — підприємцем. Зазначені дії проводяться без довідок  податкової інспекції про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів та про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Зняття з обліку фізичних осіб – підприємців в  податковій інспекції здійснюється на підставі надходження від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.

Фізичні особи – підприємці можуть бути зняті з обліку в податковій інспекції у разі встановлення факту відсутності заборгованості перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють ДФС. Даний порядок стосується лише фізичних осіб – підприємців, і залишився незмінним для юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

01.01.2016 р. набула чинності нова редакція Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", яка зберегла діючий спрощений порядок закриття  підприємців .

 Для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця подається один з таких документів:

    1)  заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням;

2) ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв’язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою.

Якщо документи подаються особисто, заявник пред’являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне чи тимчасове проживання. У разі подання документів, крім випадку, коли відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі, представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

Забороняється вимагати додаткові документи для проведення реєстраційних дій, якщо вони не передбачені ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

 В результаті прийняття документів, держреєстратор видає повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Процедура припинення підприємницької діяльності підприємця складає 1 (один) день!

Що ж до питання проведення перевірок податковою інспекцією та пенсійним фондом , то змін до профільних порядків податкової інспекції та пенсійного фонду  не внесено. Це означає, що подача  підприємцем держреєстратору форми про закриття підприємницької діяльності є підставою для проведення позапланових перевірок правильності нарахування та сплати податків (внесків). Різниця зі старим порядком тут полягає в тому, що в ході закриття  підприємця, йому  не потрібно за власною ініціативою ходити до податкового інспектора та стояти у нього "над душею" в очікуванні довідок. Необхідно просто вчасно реагувати на запити щодо надання документів та пояснень.

Зазначені вище зміни до законодавства прийняті у зв’язку з приходом законодавця до розуміння, що фізична особа- підприємець, на відміну від юридичної особи, нікуди "не пропадає", а залишається після завершення процедури закриття  підприємницької діяльності "просто" в статусі фізичної особи без приставки підприємець. Проте, відповідальність по своїх зобов’язаннях, які виникли під час ведення такою особою підприємницької діяльності, залишається.

Правові основи проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця:

Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", Наказ  Міністерства юстиції України від 22.07.2014  № 1183/5

« Про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за заявницьким принципом», Наказ Міністерства юстиції України від 06.01.2016  15/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», Наказ Міністерства юстиції України від 31.12.2015  2804/5 « Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 05 березня 2012 року № 368/5», Наказ Міністерства юстиції України від 29.12.2015  2790/5 « Про врегулювання відносин, пов'язаних зі статусом державного реєстратора».

 

 

   
   
   
   

1pracia

   

ATO

   

Advocats

   

Digest banner

   

DNA 219x116

   

Skype image

   

Координаційний центр у соцмережах  

    facebook     g     you tube2

   
   
   
© 2014 Запорізький обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua